با توجه به افزایش جمعیت کشور که بخش مهمی از آن مربوط به قشر سالمند ، جانبازان و ناتوانان جسمی حرکتی می باشد نیاز به محصولات توانبخشی کمک حرکتی روز به روز بیشتر می شود و رفع نیاز این قشر ، یکی از مسئولیت های متخصصین کوشا می باشد.

ویلچر ایستا به چه نوع ویلچری اطلاق می شود ؟

ویلچر ایستا به ویلچری اطلاق می شود که حرکت افقی آن بوسیله دست انجام میگیرد و حرکت عمودی و حالت ایستادن آن بوسیله موتور و برق انجام گیرد که به این نوع ویلچر ، ویلچر نیمه اتومات نیز گفته می شود.

این نوع ویلچر می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که روزهای پرانرژی را طی می کنند و نیاز دارند که در حالات مختلف ، فعالیت های خود را انجام دهند.

کاربری آسان و وزن بسیار سبک و جنس الومینیومی از ویژگی های بارز این محصول می باشد.

چگونه بهترین ویلچر را انتخاب کنیم ؟ 

ویلچرهای امروزی در مدل های متنوعی ارایه می گردد تا انواع نیازهای فردی را براورده نماید. در صورتی که برای مدتی محدود و یا برای مدتی طولانی نیاز به ویلچر دارین پارامتر آزادی تحرک بسیار مهم و در سلامت جسمی و روحی کاربر موثر خواهد بود. 

بررسی چند سوالی که ممکن است در هنگام خرید ویلچر برای شما پیش بیاید ؟

برای چه مدتی می خواهید از ویلچر استفاده نمایید ؟ 

در برخی از موارد از ویلچر به عنوان یک وسیله نقلیه موقتی و  در برخی موارد به عنوان یک وسیله نقلیه دایمی جهت انتقال استفاده می گردد. برای افرادی که از ویلچر به عنوان یک وسیله دایمی استفاده می کنند واجب است که از امکانات تکمیلی دستگاه استفاده نمایند. ویلچرهای دستی معمولی گزینه مناسبی هم برای استفاده کوتاه مدت و هم بلند مدت می باشد و برای افرادی که توان جسمی بالاتری دارند مناسب می باشد. ویلچرهای برقی برای استفاده طولانی مدت و افرادی که توان جسمی پایینی دارند مانند سالمندان مناسب می باشد . البته این نکته نیز قابل توجه است که ویلچرهای برقی از وزن بالاتری نسبت به ویلچرهای دستی معمولی هستند که البته در طرح های امروزی ویلچرهای برقی بسیار سبک تر و قابلیت جداسازی و حمل راحت تری دارند. ویلچرهای ارگونومیک  و سفارشی از اجزای مختلفی تشکیل شده تا راحتی بیشتر در نشستن و امکان حرکت در مسیرهای شیب دار و همچنین کاهش مصرف انرژی در حرکت و کاهش خستگی در طول مسیر را برای کاربر فراهم آورد . از قابلیت های دیگر می توان به صندلی ، دسته و پایه های قابل تنظیم اشاره کرد. 

در صورتی که از ویلچربرقی برای مدت زمان طولانی میخواهید استفاده نمایید باید در انتخاب باطری اصلی و پشتیبان در ویلچر دقت نمایید. در طرح هایی که برای کودکان انجام می گیرد طیف گسترده ای از امکانات و لوازم جانبی برای استفاده کاربران وجود دارد. 

تا چه حد ایمنی دستگاه ویلچر برای شما اهمیت دارد ؟ 

در صورتی که در قسمت تحتانی بدن مشکل دارین سعی نمایید که دستگاه ویلچر در قسمت های تحتانی دارای گزینه های پشتیبانی و ایمنی مناسبی باشد مانند تثبیت کننده های لازم مثل کمربند ایمنی . 

در صورتی که ایمنی کمتری نیاز دارین و راحتی بیشتر مدنظر هست می توانید از ویلچرهای میان رده ساده ارگونومیکی و استاندارد استفاده نمایید. 

کدام طرح را انتخاب می نمایید طراحی منقطع یا طراحی عمودی ؟ 

طرح های منقطع ویلچر مشابه ویلچرهای ارگونومیکی مشابه برای بیمارانی استفاده می شود که قصد استفاده طولانی مدت از دستگاه را دارند . 

برای بیمارانی که بیشتر وقت خود بر روی ویلچر می گذارند و نیاز به انعطاف بالایی در دستگاه دارند ویلچرهای منقطع گزینه مناسبی می باشد . این مدل ویلچر امکان ایستادن را فراهم می کند که سلامتی کاربران را فراهم می کند. 

آیا می توانید ویلچر را به صورت مستقل کنترل و حرکت دهید ؟ 

باید در انتخاب نوع ویلچر توانایی جسمی حرکتی بیمار مدنظر قرار گیرد . ویلچر دستی می تواند به دو صورت حرکت نماید : بیمار بوسیله فشار اوردن به قسمت چرخ ، ویلچر را به حرکت در می آورد. مهمترین بخش های ویلچر شامل : پشتی – نشیمن گاه – محل قرار گرفتن پاها و چرخ ها . 

بررسی پارامترهای اندازه ، شکل و قد بیمار در انتخاب ویلچر :

در نظر گرفتن اندازه و وزن کاربر در انتخاب نوع ویلچر بسیار اهمیت دارد . در برخی از ویلچرها با توجه به قابلیت ها و انعطافی که برای دستگاه درنظر گرفته شده امکان استفاده برای هر دو قشر کودک و بزرگسال وجود دارد. 

چه پارامترهای اندازه گیری باید در ویلچر مورد بررسی قرار گیرد ؟ 

امروزه بسیاری از ویلچرها بسیار سبک تر و راحت تر از نسل گذشته ویلچرها شده اند. تحقیق ها نشان داده اند که تقریبا 80 تا 90 درصد کاربرانی که ویلچر انتخاب می کنند دستگاه مناسب شرایط خود انتخاب نمی کنند. انتخاب ویلچر مناسب می تواند توانایی حرکتی و وضعیت جسمی را به حداکثر برساند و از سایر مشکلات پزشکی حرکتی جلوگیری نماید. ایده ال ترین حالت نشستن در ویلچر ها از قانون 90-90-90 پیروی می کند به این شکل که زاویه انعطاف 90 درجه  در قسمت نشیمن گاه ، 90 درجه در زانوها و 90 درجه در قسمت مچ پا فراهم می کند. در واقع کاربر باید به نحوی روی ویلچر قرار گیرد که قسمت باسن فرد کاملا بر روی نشیمن گاه و زانوها در راستای باسن و ران ها به موازات زمین باشد. 

عرض صندلی باید به اندازه ای باشد که باسن فرد به راحتی بر روی آن قرار گیرد و ان قدر بزرگ نباشد که فرد برای قراردادن پای خود بر روی قسمت پا ، مجبور به کشش سایر اعضای خود شود. 

عمق نشیمن گاه باید برای جلوگیری از گرفتگی رگ های پا ، تقریبا دو اینچ از پشت زانو فاصله داشته باشد. 

ارتفاع صندلی باید به نحوی باشد که در صورتی که کاربر جهت حرکت ویلچر نیاز به استفاده از پاهای خود دارد و باید کف پا به زمین برخورد کند .

ارتفاع پشتی صندلی برای کاربرانی که نیاز به پشتی بلند دارند باید از دستگاهی که پشتی قابل تنظیم دارند استفاده نمایند. 

ارتفاع بازو ها نیز باید در موقعیت طبیعی تدارک دیده شود تا فرد به راحتی بتواند موقعیت دسته ها را تنظیم نماید. 

طول و استایل فوتر ( محل قرار گرفتن پا ) باید به نحوی باشد که به هیچ وجه لرزش ناشی از حرکت به پاها منتقل نشود و فشاری به ناحیه لگن وارد نگردد. 

آیا در معرض زخم های ناشی از فشار دستگاه به اعضای بدن هستید ؟ 

کاربران ویلچر مانند افرادی که مدت زمان زیادی نشسته یا خوابیده اند مستعد ایجاد انواع زخم های ناشی از فشار می باشند که راه حل جلوگیری از این مشکل ، استفاده از ویلچرهای ارگونومیک و همچنین ویلچرهای مدل ایستاده که مجهز به بالشتک هایی جهت راحتی کاربر می باشد. 

در ویلچرها به چه لوازم جانبی نیاز هست ؟ 

کاربران ویلچر در جهت افزایش تحرک و جلوگیری از آسیب دیدگی و راحتی بیشتر ، به یک سری لوازم جانبی نیاز دارند. اگر در پیداکردن ویلچری با تمام مشخصات مدنظر خود مشکل دارید می توانید از طیف وسیع لوازم جانبی در حوزه ویلچر استفاده نمایید و نیازهای خود را برطرف نمایید. مانند دسته های قابل تنظیم ، کوسن های بالشتکی 

آیا به ویلچر قابل حمل نیاز دارید ؟ 

یکی از نکاتی که باعث افزایش فروش ویلچر می گردد قابلیت جداسازی و جمع شدن قطعات و اشغال فضای کم قطعات می باشد که باعث راحتی در انتقال و حمل دستگاه می گردد. همچنین در مدل های جدید ویلچرهای برقی قابلیت حمل مانند مدل های دستی درنظر گرفته شده تا بهمان اندازه مورد استقبال قرار گیرد. 

چه فعالیت هایی انتظار دارید که در محیط بیرون بتوانید با ویلچر انجام دهید ؟ 

نحوه استفاده از ویلچر به شما کمک می کند که در جهت براورده کردن نیازها بهترین انتخاب را انجام دهید. اگر به فعالیت های خارج از محیط خانه علاقه دارید و در محیطهای مختلفی تردد می کنید باید از یک ویلچر استاندارد مناسب برای شرایط محیطی مختلف بهره ببرید. 

آیا به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید؟

مشاورین کوشا با بهره گیری از کادر متخصص و مجرب آماده پاسخگویی و ارایه راهکار برای مشکلات شما عزیزان می باشند. 

ایمنی دستگاه ویلچر

ایمنی دستگاه ویلچر

بررسی انواع ویلچرها : 

 • ویلچر معمولی راهرو که به صورت باریک و سبک طراحی شده تا امکان انتقال در فضاهای کوچک و خاص مثل تردد در راهروی هواپیما را داشته باشد. 
 • ویلچر مناسب برای انواع سطوح که در دو مدل دستی و برقی وجود دارد که در جهت استفاده در سطوح مختلف خاک – چمن – شن – ماسه – برف – آب طراحی شده است. 
 • ویلچر باریاتریک که از فولاد – تیتانیوم و الومینیوم ساخته شده و در جهت استفاده افراد سنگین وزن طراحی شده است. 
 • ویلچرهای مخصوص ساحل به عنوان زیرمجموعه ویلچرهای زمینی می باشند که امکان حرکت بر روی سطوح ماسه ای شنی و ابی را دارند و در مقابل رسیدن رطوبت مقاوم می باشند. 
 • ویلچرهای ارگونومیک که به صورتی طراحی شده اند تا اعضای بدن در راستای محور طبیعی بدن قرار گیرد و کمترین فشار به بدن کاربر وارد گردد 
 • ویلچرهای با تکیه گاه بالا که قابلیت نشستن – خوابیدن و ایستادن را بر روی خود مهیا می نماید 
 • ویلچرهای سبک وزن که وزنی کمتر از 50 پوند دارند که عموما از الومینیوم ساخته شده و همین امر باعث جابه جایی و حمل آسان این دستگاه می گردد. 
 • ویلچردستی ( خود ران ) که می تواند با توجه به نیاز کاربر به حرکت دراید و از چرخ های عقب بزرگتری نسبت به سایر مدل ها برخوردار می باشد. 
 • ویلچر کودکان که جهت پاسخگویی به نیازهای ویژه و متنوع کودکان طراحی شده اند. 
 • ویلچر استخر ساخته شده از مواد غیرقابل فاسد شده در برابر نورخورشید و رسیدن رطوبت مقاوم می باشد و به سرعت خشک می گردند. 
 • ویلچر برقی مناسب برای افرادی که توانایی حرکت دادن ویلچر را ندارند مناسب می باشد و از سیستم باطری و موتورهای الکتریکی بهره می برند. 
 • ویلچر ورزشی با داشتن طیف وسیعی از قابلیت های منحصر بفرد و تنظیمات حرفه ای مناسب برای پاسخگویی نیازهای ورزشی می باشد. این مدل ویلچر در کنار ایمنی مناسب دارای سازه مقاوم و سبک می باشد. 
 • ویلچر ایستا که امکان ایستادن را در اوج انعطاف برای کاربر مهیا می سازد که امکان تغییر حالت از نشسته به ایستاده را به راحتی امکان پذیر می سازد. همچنین این مدل ویلچر مشکلاتی که در نشستن های طولانی مدت بر روی ویلچر ایجاد می شود را برطرف می سازد. 
 • ویلچر حمل و نقل مناسب برای کارگران برای اماکنی به صورت مداوم به ویلچر نیاز دارند و در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ویلچر فوق سبک که وزنی کمتر از 25 پوند دارند که برای مسافرت کاربری بیشتری دارد. 

از جدیدترین دیدن فرمایید

تولید پروتز هوشمند پا

نوعی پروتز هوشمند پا که از هوش مصنوعی جهت حرکت کامل استفاده می کند

بیشتر دستگاه های پروتز طراحی شده در تامین نیازهای کاربران خود هوشمند نیستند. به عنوان مثال در پروتزهای قدیمی ، کاربر باید در حالت های نشسته ، ایستاده یا بالارفتن از پله ، پروتز خود را خم کند . علاوه براین پروتز باید برای حرکت روان ، زمان فعال کردن هر کدام از موتورها را در مرحله مناسب انجام دهد. 

مطالعه مقاله »

ثبت ديدگاه

12 − 8 =