محققان دانشگاه میشیگان امریکا در جدیدترین تحقیقات خود توانستند از موتورهایی که در بازوهای رباتیک در ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می شده در پروتز رباتیک اندام پا ، استفاده کنند. استفاده از این موتورها در پروتز پا ، باعث شده که حرکت پروتز بسیار نرم تر و طبیعی تر انجام گیرد . همچنین استرس کمتری در قسمت باسن کاربر ایجاد گردد و انرژی بیشتری در اختیار کاربر قرار گیرد. 

عموما در پروتز های تولید شده قبلی نیاز به حرکت غیرطبیعی ناحیه باسن بوده و در نتیجه فشار زیادی به کاربر وارد می گردید. در این مدل با توجه به طراحی ارگونومیکی که انجام شده ، حرکت بسیار راحت تر و سریعتر و پرانرژی تر انجام می گیرد. در واقع محققان این پروتز می گویند که طراحی این پروتز طوری انجام شده که کاملا منعطف بوده و بسیار شبیه به مفصل زانو عمل نماید و کمترین شوک را به ناحیه باسن وارد نماید.

در نسل قبلی پروتز ها ، موتورهای کوچک با سرعت بسیار بالا  نیازبه  چرخ دنده های بسیاری در جهت انتقال قدرت دارند تا بتوانند گشتاور مورد نیاز را تامین نمایند که این امر باعث تولید صدای بسیار بالا و استحکام بالاتر مفصل زانوی رباتیکی می گردد. این در حالی است که موتورهای جدید ، در ناحیه مچ و زانو قرار گرفته دارای قدرت بسیار بالایی هستند که این امر باعث کاهش تعداد چرخ دنده و در نتیجه تولید نیروی کافی جهت حرکت می باشد. 

نکته دیگری که در این پروتز مدنظر قرار گرفته ، وجود ترمز احیاکننده برای شارژ باطری می باشد که باعث افزایش چشمگیر راندمان شارژ باطری می باشد. در واقع پروتز جدید بسیار در مصرف انرژی بهینه تر رفتار می کندو یکی از مزیت های این پروتز محسوب می گردد و باعث انجام پیاده روی طولاتر می شود. 

منبع تحقیق از سایت medgadjet

از سایر دیدن فرمایید

تولید پروتز هوشمند پا

نوعی پروتز هوشمند پا که از هوش مصنوعی جهت حرکت کامل استفاده می کند

بیشتر دستگاه های پروتز طراحی شده در تامین نیازهای کاربران خود هوشمند نیستند. به عنوان مثال در پروتزهای قدیمی ، کاربر باید در حالت های نشسته ، ایستاده یا بالارفتن از پله ، پروتز خود را خم کند . علاوه براین پروتز باید برای حرکت روان ، زمان فعال کردن هر کدام از موتورها را در مرحله مناسب انجام دهد. 

ادامه مطلب »

از سایر دیدن فرمایید

ثبت ديدگاه

4 × چهار =