بیشتر دستگاه های پروتز طراحی شده در تامین نیازهای کاربران خود هوشمند نیستند. به عنوان مثال در پروتزهای قدیمی ، کاربر باید در حالت های نشسته ، ایستاده یا بالارفتن از پله ، پروتز خود را خم کند . علاوه براین پروتز باید برای حرکت روان ، زمان فعال کردن هر کدام از موتورها را در مرحله مناسب انجام دهد. 

محققان دانشگاه Utah ، یک نمونه پروتز پا طراحی کرده اند که امکان پیش بینی اقدامات کاربران را دارد و می تواند راه رفتن طبیعی ، تعادل کلی و قدرت پیاده روی را برای کاربر فراهم نماید. 

مقاله پیشنهادی : معرفی دستگاهی که به حرکت بیماران مغزی کمک می کند

این مدل پروتز هوشمند علاوه بر ژیروسکوب و شتاب سنج به تعدادی سنسور فشار و گشتاور مجهز است در جهت اقدام عملکرد مناسب در زمان مناسب . در مرکز کنترل هوشمند داده های ارسالی از سنسورها ارزیابی شده تا پروتز پا در بهترین موقعیت قرار گیرد. به عنوان مثال موقعیت بلند شدن از صندلی یا بالارفتن از پله 

با توجه به این مدل ، موتورهایی که مفاصل مچ پا و زانو را فعال می کنند با توجه به نیاز کاربر و موقعیت آن ، فعال شده و در جهت ایجاد موقعیت مطلوب اقدام می کنند. 

مقاله پیشنهادی : درمان معلولین بوسیله تحریک نخاع 

پروتز پا از آلومینیوم ، تیتانیوم و فلزات سبک دیگری تشکیل شده و استفاده از باطری های کوچک باعث ایجاد وزنی در حدود 2.7 کیلوگرمی پروتز گشته است. 

در واقع این مدل پروتز هوشمند به کاربران خود اجازه می دهد که با تحرک و فشار کمتر به دیگر اعضای بدن بتوانند حرکت نمایند و قدم بردارند. 

منبع مقاله سایت Medgadget

بررسی جدیدترین مقالات کوشا

از سایر پروژه های اجرایی  دیدن فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای